Jak si vybrat tu správnou podprsenku

Jak si správně vybrat velikost podprsenky?

Správná volba podprsenky poskytuje komfort a zajišťuje správné umístění a tvar poprsí. Proto je tento výběr nesmírně důležitý.


Podprsenky se určují dvěma velikostmi. Určujeme obvod pod prsy a obvod přes prsa. Proto, abychom si správně vybrali velikost podprsenky, musíme znát tyto obě velikosti.

Pro měření obvodu bude nejlepší krejčovský metr. Změřte obvod pod prsy, tak aby metr byl těsný k tělu, nejlépe při výdechu (75, 80, 85 atd.).  Podprsenky, jsou vyráběny v  5cm rozdílech obvodu. Vždy volíme při nákupu stejnou nebo podobnou velikost. To znamená, pokud máme obvod, 72 cm, pak vybíráme velikost 70 cm. Pokud jste naměřily, 73 cm pak velikost 75 cm.


Podprsenka nemůže být příliš volná nebo příliš těsná. Většina námi nabízených modelů má 2 až 3 řade zapínání. Vždy vybíráme tak, že podprsenku zapínáme na první nebo střední háček a nebudeme napínat materiál. Pokud se podprsenka táhne směrem nahoru, vybíráme menší obvod. Podprsenka by měla pevně držet na těle. Také, když se ramínka příliš zařezávají do ramen, znamená to, že obvod nesplňuje svou roli a musí být změněn na menší.


Poté je třeba určit velikost košíčku. K tomu potřebujeme změřit obvod přes prsa. Obvod měříme v nejširším místě. Měřte se ve vzpřímené poloze s pažemi podél těla (samozřejmě pokud můžete k měření přizvat další osobu). Nejlépe se měřte v nevyztužené podprsence, máte-li pouze vyztuženou, změřte se bez ní. Důležité je, aby vám metr na zádech držel v rovině. Takto získáme velikost košíčku, která je označena písmeny (A, B, C atd.). Kde ,,A“, je nejmenší velikost košíčku.


A tak jsme si zjistili velikost. Nicméně, důležité je také uložení kostic.  Kostice musí směřovat, směrem k podpaží, nikoliv k ramenům. Poté nastavíme ramínka tak aby byly lehce napjatá. Nemohou se zařezávat do ramen. Ramínka by měly hrát pomocnou roli při držení poprsí. Hlavní roli plní obvod podprsenky.

Nezapomeňte také, že pokud změníme obvod podprsenky, musíme také změnit velikost košíčku. Když obvod se změní na menší, košíčky musí být větší a naopak. Například když změníme obvod z 80 na 75, musíme změnit košíček, z D na E. I když, značení mají stejné, ale mají různé rozměry v různých obvodech.